Set of 5 off 185/70R13 PIRELLI CINTURATO CN36
185/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36
The 185/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36's Overall Diameter is 587 mm and the section width is 195 mm. If you require more information on the 185/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About Set of 5 off 185/70R13 PIRELLI CINTURATO CN36

The PIRELLI CINTURATO CN36 185/70R13 is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
185/70R13
A 185/70R13 tyre was common place on the cars that we now consider classic cars. Starting off with crossply tyres such as 5.60-13, a car model would progress on to radial tyres fitting 165R13 then the next progression to stay on top of technology the top of the range models of car would need to fit low profile tyre and fit a 185/70 R 13.
Classic 185/70R13 Tyres
Today 13” wheels are far from common place, hence it is such good news that Pirelli have made this 185/70R13 CN36 Cinturato. Worht noting the CN36 185/70R13 is also a V rated tyre so it is suited to any of the classic cars that might have fitted it in the day.
The Overall Diameter of the 185/70R13 PIRELLI CINTURATO ™ is 589 mm and the width is 185 mm.
For more information on the 185/70R13 PIRELLI CINTURATO ™ please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 185/70 x 13
Set of 5 off 185/70R13 PIRELLI CINTURATO CN36 Technical Data
| Make | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 195 mm / 7.67" |
| Overall Diameter Inflated | 587 mm / 23.11" |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" 5.5" 6.5" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 86 = 530 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 13E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |






