Set of 4 off 185/70 R13 PIRELLI CINTURATO CN36
185/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36
The 185/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36's Overall Diameter is 587 mm and the section width is 195 mm. If you require more information on the 185/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About Set of 4 off 185/70 R13 PIRELLI CINTURATO CN36
The PIRELLI CINTURATO CN36 185/70 R13 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
185/70 R13

From the 1960’s through the 1970s and into the 1980s 13” wheels were common place. Many models of classic cars like the Ford Cortina would start out fitting a crossply tyre 5.60-13, then move onto the radial tyre size 165R13, and then the upgraded top of the range Ghia models would end up fitting fancy low profile tyres 185/70 R13 and alloy wheels. Then by the end of the Cortina Model in 1982 the Cortina Crusader would be fitting 185/70 R13 tyres as standard equipment, and the 185/70 R13 Pirelli Cinturato CN36 would be the tyre of choice for the sporty driver.
185/70 R13 Tyres
185/70 R13 tyres were fitted to a wide range of Ford cars as well as the Cortina they fitted the Capri, Escort and right through to early Ford Sierra. Jensen fitted 185/70 R13 tyres to the Jensen Healey, Lancia to the Monte Carlo, Opel to the Manta and Ascona, and other a different name Vauxhall fitted 185/70 R13 tyres to the VX4, Chevette and Cavalier. Alpina fitted the 185/70 R13 Pirelli Cintarato CN36 to their version of the BMW 2002tii and BMW fitted them to their early series 3 cars.
The Overall Diameter of the 185/70 R13 PIRELLI CINTURATO ™ is 589 mm and the width is 185 mm.
For more information on the 185/70 R13 PIRELLI CINTURATO ™ please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 185/70 x 13
Set of 4 off 185/70 R13 PIRELLI CINTURATO CN36 Technical Data
| Make | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 195 mm / 7.67" |
| Overall Diameter Inflated | 587 mm / 23.11" |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" 5.5" 6.5" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 86 = 530 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 13E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |






