Set of 4 off 6.50 x19 Custom Classic
6.50 x 19 Custom Classic
The 6.50 x 19 Custom Classic's Overall Diameter is 800 mm and the section width is 178 mm. If you require more information on the 6.50 x 19 Custom Classic please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About Set of 4 off 6.50 x19 Custom Classic
The Custom Classic 6.50 x19 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
6.50 X19 Rolls Royce 20/25 tyres
The 650X19 Custom Classic is an ideal tyre for a Rolls Royce 20/25 or a Rolls Royce 25/30.
Overall Diameter of the 650 x19 Custom Classic is 800 mm and the width is 178 mm.
For more information on the 650 x19 Custom Classic please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 650 x19
Set of 4 off 6.50 x19 Custom Classic Technical Data
| Make | Non-branded |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 178 mm / 7.0" |
| Overall Diameter Inflated | 800 mm / 31.49" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 19 / 20 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |





