Set of 4 off 180 R15 Michelin XAS
180 HR 15 Michelin XAS
The 180 HR 15 Michelin XAS's Overall Diameter is 680 mm and the section width is 175 mm. If you require more information on the 180 HR 15 Michelin XAS please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
About Set of 4 off 180 R15 Michelin XAS
The Michelin XAS 180 R15 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
For more information on the 180 R15 Michelin XAS please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
More 180x15 tyre options
Set of 4 180 R15 Michelin XASSet of 4 off 180 R15 Michelin XAS Technical Data
| Make | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 175 mm / 6.8" |
| Overall Diameter Inflated | 680 mm / 26.77" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 4.5" 5.0" 5.5" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 89 = 580 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 15E13 |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |






