5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp
5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp
The 5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp's Overall Diameter is 845 mm and the section width is 149 mm. If you require more information on the 5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About 5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp
5.50/6.00 H 21 Tyres
- The Excelsior Comp H is a vintage tyre suitable for various classic vehicles, providing traditional looks with modern performance.
- The tread pattern mirrors the 1920s and early 1930s Dunlop 3-Stud design but became less common as tarmac became more widely used in the 1930s.
- This tyre has a speed rating of H (up to 130 mph) and is DOT-approved.
- Although suitable for track use, Dunlop Racing Tyres are recommended for better lap times.
- The tyres meet FIA and VSCC eligibility criteria.
- Featuring a tube-type design, the tyre incorporates modern rubber compounds for improved stability and security.
The overall diameter of the 5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp is 845 mm and the width is 149 mm. For more information on the 550/600 H 21 Excelsior Comp please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 550/600 x 21
5.50/6.00 H 21 Excelsior Comp Technical Data
| Make | Excelsior Comp H |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 149 mm / 5.8" |
| Overall Diameter Inflated | 845 mm / 33.27" |
| Rim Size | 21" / 534 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 140 mm / 5.51" |
| Load Index | - |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | 19 / 20 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



