5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing
5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing
The 5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing's Overall Diameter is 631 mm and the section width is 198 mm. If you require more information on the 5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£332.40
Excl. VAT:
£277.00
Excl. VAT:
About 5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 550 L 14 CR65 Dunlop Racing is 631 mm and the width is 198 mm.For more information on the 550 L 14 CR65 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 550 x 14
5.50 L 14 CR65 Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - L Section |
| Actual Width | 198 mm / 7.7" |
| Overall Diameter Inflated | 631 mm / 24.84" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | 4.0" -6.5" |
| Tread Width | 128 mm / 5.0" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 14 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



