4.50/4.75 x 16 Firestone
4.50/4.75 x 16 Firestone
The 4.50/4.75 x 16 Firestone's Overall Diameter is 665 mm and the section width is 121 mm. If you require more information on the 4.50/4.75 x 16 Firestone please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 4.50/4.75 x 16 Firestone
Overall Diameter of the 4.50/4.75 x 16 Firestone is 665 mm and the width is 121 mm.For more information on the 4.50/4.75 x 16 Firestone please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 450/475 x 16
4.50/4.75 x 16 Firestone Technical Data
| Make | Firestone |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 121 mm / 4.7" |
| Overall Diameter Inflated | 665 mm / 26.18" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 66 = 300 kgs |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Michelin 16E Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




