225/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
225/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
The 225/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A's Overall Diameter is 628 mm and the section width is 228 mm. If you require more information on the 225/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 225/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
BFGoodrich Radial T/A
The Radial T/A range of tyres from BFGoodrich is e marked. Good news for the muscle car fans of Europe, because it offers a wide range of tyres that would other wise be difficult to find, all with the raised white letters on one side of the tyre.
BFGoodrich Radial T/A Tyres
The range of BFGoodrich Radial T/A tyres are available from stock.
Back to the search for 225/60 x 14
B.F.Goodrich Radial T/A225/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A Technical Data
| Make | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 9.0" / 228 mm |
| Overall Diameter Inflated | 628 mm / 24.7" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | 6.0" - 8.0" |
| Tread Width | 7.2" / 183 mm |
| Load Index | 94 - 670 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |

