205/70 VR 14 Vredestein Classic
205/70 VR 14 Vredestein Classic
The 205/70 VR 14 Vredestein Classic's Overall Diameter is 644 mm and the section width is 209 mm. If you require more information on the 205/70 VR 14 Vredestein Classic please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 205/70 VR 14 Vredestein Classic
205/70R14 Vredestein Sprint Classic
The tyre size 205/70R14 was generally associated with high performance cars of the '70s and '80s. Cars like Mercedes 450, 7 series BMW & the Ferrari & Fiat Dino cars fitted 205/70R14 tyres. However they tended to fit the 205/70R14 Michelin XWX or 205/70R14 PIRELLI CINTURATO ™ CN36 tyres with their higher W speed rating that we would still encourage people to fit today.205/70R14 Tyres
Cars that originally fitted 185R14 may choose to fit 205/70R14 tyres as a wider tyre, a low profile alternative.Overall Diameter of the 205/70 VR 14 Vredestein Classic is 644 mm and the width is 209 mm.For more information on the 205/70 VR 14 Vredestein Classic please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 205/70 x 14
205/70 VR 14 Vredestein Classic Technical Data
| Make | Vredestein |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 209 mm / 8.22" |
| Overall Diameter Inflated | 644 mm / 25.35" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 95 = 690 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 14F Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




