5.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing
5.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing
The 5.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing's Overall Diameter is 753 mm and the section width is 157 mm. If you require more information on the 5.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 5.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing
5.00 - 19 Tyres
There are a variety tyres in the size 500X19. we also list 500X19 Lucas​, 500X19 Firestone or 500X19 Michelin.The 5.00-19 Dunlop Racing 5-Stud tyre is by far the best choice for track use. the 5-Stud tread pattern was the pattern use for racing cars in 1934 by Dunlop. before that the 3 Stud tread pattern was What Dunlop produced. we can supply a 5.00H19 Excelsior COMP H If you want a 5.00 - 19 tyre with the 3 Stud tread pattern. Dunlop didn't stop using the 3 stud tread pattern just because it was old fashioned. the 5 stud tread pattern works dramatically better on tarmac. added to that the Dunlop Racing carcase is the best for vintage racing.
500 - 19
The Size 5.00-19 is a pretty common size among Vintage Racing cars. Bugatti's type 51 and Type 43 fitted the size 5.00 - 19. The Type 35 Bugatti didn't fit the 5.00 - 19 tyre in the vintage period. The Type 35 actually fitted 4.50-19. you will also see lots of cars such as Frazer Nash fitting 5.00 - 19 Dunlop Racing 5 – Stud tyres that would have originally fitted 450X19.
The Frazer Nash Single Seater that is successfully taking avoiding action is fitting 500X19 Dunlop Racing Tyres
The Overall Diameter of the 500 x 19 5-Stud Dunlop Racing is 753 mm and the width is 157 mm.
For more information on the 500 x 19 5-Stud Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 500 x 19
5.00 x 19 5-Stud Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 157 mm / 6.1" |
| Overall Diameter Inflated | 753 mm / 29.64" |
| Rim Size | 19" / 482" |
| Recommended Rim Width | 3.5"- 5.5" |
| Tread Width | 93 mm / 3.66" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 18/19 CD RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |





