235/45 WR 15 PIRELLI P7 CORSA CLASSIC D5
Inc. VAT:
ÂŁ370.80
Excl. VAT:
ÂŁ309.00
Excl. VAT:
About 235/45 WR 15 PIRELLI P7 CORSA CLASSIC D5
235/45 R 15 Pirelli P7 Corsa Classic D5
The 235/45 R 15 Pirelli P7 Corsa Classic D5's Overall Diameter is mm and the section width is 238 mm. If you require more information on the 235/45 R 15 Pirelli P7 Corsa Classic D5 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
235/45 WR 15 PIRELLI P7 CORSA CLASSIC D5 Technical Data
| Make | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 238 mm / 9.37" |
| Overall Diameter Inflated | mm / " |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 8" / 8.5" / 9" |
| Tread Width | 210 mm / 8.27" |
| Load Index | 80 = 450 kgs |
| Speed Rating | W = 168 mph / 270 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |

