6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing
6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing
The 6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing's Overall Diameter is 729 mm and the section width is 227 mm. If you require more information on the 6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£444.00
Excl. VAT:
£370.00
Excl. VAT:
About 6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing is 729 mm and the width is 227 mm.For more information on the 6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 650 x 16
6.50 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - L Section |
| Actual Width | 227 mm / 8.9" |
| Overall Diameter Inflated | 729 mm / 28.7" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | 5.5" - 7.5" |
| Tread Width | 130 mm / 5.11" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




