6.00 x 16 Camac Nato CJ110
6.00 x 16 Camac Nato CJ110
The 6.00 x 16 Camac Nato CJ110's Overall Diameter is 736 mm and the section width is 160 mm. If you require more information on the 6.00 x 16 Camac Nato CJ110 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 6.00 x 16 Camac Nato CJ110
Overall Diameter of the 6.00 x 16 Camac Nato CJ110 is 736 mm and the width is 160 mm.For more information on the 6.00 x 16 Camac Nato CJ110 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 600 x 16
6.00 x 16 Camac Nato CJ110 Technical Data
| Make | Camac |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 160 mm / 6.29" |
| Overall Diameter Inflated | 736 mm / 28.9" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 95 = 690 kgs |
| Speed Rating | 62 mph / 99 km/h |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




