175HR400 PIRELLI CINTURATO ™ CA67
175/80 HR 400 Pirelli Cinturato CA67
The 175/80 HR 400 Pirelli Cinturato CA67's Overall Diameter is 675 mm and the section width is 175 mm. If you require more information on the 175/80 HR 400 Pirelli Cinturato CA67 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Return to the search for 175-80x400
About 175HR400 PIRELLI CINTURATO ™ CA67
175HR400 PIRELLI CINTURATO ™ CA67 Technical Data
Make Pirelli
Tyre Construction Radial
Actual Width 175 mm / 6.89"
Overall Diameter Inflated 675 mm / 26.57"
Rim Size 400 mm / 15.75"
Recommended Rim Width 101.6 mm to 152.4 mm