Set of 5 off 175/80 HR 400 PIRELLI CINTURATO ™ CA67
175/80 HR 400 Pirelli Cinturato CA67
The 175/80 HR 400 Pirelli Cinturato CA67's Overall Diameter is 675 mm and the section width is 175 mm. If you require more information on the 175/80 HR 400 Pirelli Cinturato CA67 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About Set of 5 off 175/80 HR 400 PIRELLI CINTURATO ™ CA67
The PIRELLI CINTURATO CA67 175R400 is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
The Overall Diameter of the 175R400 PIRELLI CINTURATO â„¢ CA67 is 666 mm and the width is 176 mm. For more information on the 175R400 PIRELLI CINTURATO â„¢ CA67 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 175 x 400
Set of 5 off 175/80 HR 400 PIRELLI CINTURATO ™ CA67 Technical Data
| Make | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 175 mm / 6.89" |
| Overall Diameter Inflated | 675 mm / 26.57" |
| Rim Size | 400 mm / 15.75" |
| Recommended Rim Width | 101.6 mm to 152.4 mm |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 87 = 545 kg |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 16E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |





