ER/70 VR 15 Dunlop SP Sport Aquajet
ER/70 VR 15 Dunlop SP Sport Aquajet
The ER/70 VR 15 Dunlop SP Sport Aquajet's Overall Diameter is 669 mm and the section width is 202 mm. If you require more information on the ER/70 VR 15 Dunlop SP Sport Aquajet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About ER/70 VR 15 Dunlop SP Sport Aquajet
ER/70 R15
When low profile tyres, such as the ER/70 R15 Dunlop SP Sport (Aquajet), were first developed they used the alphabetical description instead of numerical as we do today. So the size ER/70 R15 is actually the same as saying 205/70 R15. The description ER/70 R15 is still used with the Dunlop SP Sport because it is part of the history of the tyre.
ER/70 R15 Tyres
The Dunlop ER/70 R15 was a ground braking tyre. The first production car to fit the new low profile tyre technology was the XJ6 Jaguar and this car left the factory fitted with Dunlop's new ER/70 R15 SP Sport. The ER/70 R15 SP Sport also acquired the nickname Aquajet. The ER/70 R15 Dunlop Aquajet tyre was also fitted to the V12 series 3 E Type. ER/70 R15 can be fitted as a low profile tyre in place of a 185R15.

This picture shows a selection of tyres in the size ER/70 R15, most of these tyres will have 205/70 R15 written on the side wall but that is the same as ER/70 R15. The only tyre that still currently calls itself an ER/70 R15 is the Dunlop SP Sport Aquajet. From the left: Dunlop ER/70 R15, Michelin XWX, Avon CR6ZZ, Vredestein, the next one isn't actually an ER/70 R15 (I don't know why it's in this picture) and the ER/70 R15 on the right is a budget tyre with a white band.
The Overall Diameter of the ER/70 R 15 Dunlop SP Sport Aquajet is 669 mm, the width is 202 mm. For more information on the ER/70 R 15 Dunlop SP Sport Aquajet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for ER/70 x 15
ER/70 VR 15 Dunlop SP Sport Aquajet Technical Data
| Make | Dunlop |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 202 mm / 7.9" |
| Overall Diameter Inflated | 669 mm / 26.33" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 93 = 650 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | 15 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




