810 x 90 Excelsior
810 x 90 Excelsior
The 810 x 90 Excelsior's Overall Diameter is 823 mm and the section width is 94 mm. If you require more information on the 810 x 90 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£423.60
Excl. VAT:
£353.00
Excl. VAT:
About 810 x 90 Excelsior
The Overall Diameter of the 8.10 x 90 Excelsior is 823 mm, the width is 94 mm.For more information on the 8.10 x 90 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 810 x 90
810 x 90 Excelsior Technical Data
| Make | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 94 mm / 3.7" |
| Overall Diameter Inflated | 823 mm / 32.4" |
| Rim Size | N/A |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 69 mm / 2.70" |
| Load Index | 76 = 400 kgs |
| Speed Rating | M = 81 mph / 130 km/h |
| Recommended Tubes | 760 x 90 RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |


