8.10 x 90 Ensign Chevron Cord
8.10 x 90 Ensign Chevron Cord
The 8.10 x 90 Ensign Chevron Cord's Overall Diameter is 810 mm and the section width is 90 mm. If you require more information on the 8.10 x 90 Ensign Chevron Cord please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 8.10 x 90 Ensign Chevron Cord
The Overall Diameter of the 8.10 x 90 Ensign Chevron Cord is 810 mm and the width is 90 mm. For more information on the 810 x 90 Ensign Chevron Cord please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 810 x 90
8.10 x 90 Ensign Chevron Cord Technical Data
| Make | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Beaded Edge |
| Actual Width | 90 mm / 3.54" |
| Overall Diameter Inflated | 810 mm / 31.89" |
| Rim Size | 548 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 76 = 406 kgs |
| Speed Rating | 75 mph / 120 km/h |
| Recommended Tubes | 710 x 90 Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |


