7.00 x 17 R5 Dunlop Racing
7.00 x 17 R5 Dunlop Racing
The 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing's Overall Diameter is 767 mm and the section width is 210 mm. If you require more information on the 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£547.20
Excl. VAT:
£456.00
Excl. VAT:
About 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing is 767 mm and the width is 210 mm.For more information on the 7.00 x 17 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 700 x 17
7.00 x 17 R5 Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 210 mm / 8.2" |
| Overall Diameter Inflated | 767 mm / 30.19" |
| Rim Size | 17" / 431 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" - 7.0" |
| Tread Width | 114 mm / 4.48" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 17/18 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



