7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110
7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110
The 7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110's Overall Diameter is 775 mm and the section width is 196 mm. If you require more information on the 7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110
Overall Diameter of the 7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110 is 775 mm and the width is 196 mm.For more information on the 7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 700 x 16
7.00 x 16 Camac 4 x 4 CG110 Technical Data
| Make | Camac |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 196 mm / 7.7" |
| Overall Diameter Inflated | 775 mm / 30.50" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 115 = 1215 kgs |
| Speed Rating | 62 mph / 99 km/h |
| Recommended Tubes | 15 / 17 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



