6.50 x 15 R5 Dunlop Racing
6.50 x 15 R5 Dunlop Racing
The 6.50 x 15 R5 Dunlop Racing's Overall Diameter is 696 mm and the section width is 214 mm. If you require more information on the 6.50 x 15 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£451.20
Excl. VAT:
£376.00
Excl. VAT:
About 6.50 x 15 R5 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 6.50 x 15 R5 Dunlop Racing is 696 mm and the width is 214 mm.For more information on the 6.50 x 15 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 650 x 15
6.50 x 15 R5 Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 214 mm / 8.42" |
| Overall Diameter Inflated | 696 mm / 27.4" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 4.5" - 6.5" |
| Tread Width | 124 mm / 4.88" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 15 / 17 H Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




