5.50 x 20 Lucas
5.50 x 20 Lucas
The 5.50 x 20 Lucas's Overall Diameter is 813 mm and the section width is 146 mm. If you require more information on the 5.50 x 20 Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About 5.50 x 20 Lucas
Overall Diameter of the 5.50 x 20 Lucas is 813 mm and the width is 146 mm.For more information on the 5.50 x 20 Lucas please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 550 x 20
5.50 x 20 Lucas5.50 x 20 Lucas Technical Data
| Make | Lucas |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 146 mm / 5.7" |
| Overall Diameter Inflated | 813 mm / 32" |
| Rim Size | 20" / 508 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Michelin 20/21CD Offset Valve tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



