5.50 x 15 R5 Dunlop Racing
5.50 x 15 R5 Dunlop Racing
The 5.50 x 15 R5 Dunlop Racing's Overall Diameter is 655 mm and the section width is 180 mm. If you require more information on the 5.50 x 15 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£384.00
Excl. VAT:
£320.00
Excl. VAT:
About 5.50 x 15 R5 Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 5.50 x 15 R5 Dunlop Racing is 655 mm and the width is 180 mm.For more information on the 5.50 x 15 R5 Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 550 x 15
5.50 x 15 R5 Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing |
| Actual Width | 180 mm / 7.0" |
| Overall Diameter Inflated | 655 mm / 25.78" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | 3.5" - 5.5" |
| Tread Width | 107 mm / 4.21" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 15 F Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




