5.50 x 15 Excelsior
5.50 x 15 Excelsior
The 5.50 x 15 Excelsior's Overall Diameter is 657 mm and the section width is 108 mm. If you require more information on the 5.50 x 15 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£150.00
Excl. VAT:
£125.00
Excl. VAT:
About 5.50 x 15 Excelsior
The Overall Diameter of the 5.50 x 15 Excelsior is 657 mm and the width is 133 mm.For more information on the 5.50 x 15 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 550 x 15
5.50 x 15 Excelsior Technical Data
| Make | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 145 mm / 5.70" |
| Overall Diameter Inflated | 657 mm / 25.87" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 108 mm / 4.25" |
| Load Index | 72 = 355 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | 15 E Michelin |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



