5.25/5.50 x 18 Ensign D2/103
5.25/5.50 x 18 Ensign D2/103
The 5.25/5.50 x 18 Ensign D2/103's Overall Diameter is 770 mm and the section width is 165 mm. If you require more information on the 5.25/5.50 x 18 Ensign D2/103 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£225.60
Excl. VAT:
£188.00
Excl. VAT:
About 5.25/5.50 x 18 Ensign D2/103
The Overall Diameter of the 5.25/550 x 18 Ensign D2/103 is 770 mm and the width is 165 mm.For more information on the 5.25/550 x 18 Ensign D2/103 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 525/550 x 18
5.25/5.50 x 18 Ensign D2/103 Technical Data
| Make | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 165 mm / 6.4" |
| Overall Diameter Inflated | 770 mm / 30.3" |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 90 = 600 kgs |
| Speed Rating | Q = 99 mph / 160 km/h |
| Recommended Tubes | 17 / 18 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




