4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich
4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich
The 4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich's Overall Diameter is 775 mm and the section width is 140 mm. If you require more information on the 4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich
Overall Diameter of the 4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich is 775 mm, the width is 140 mm. For more information on the 4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 475/500 x 19
4.75/5.00 x 19 B.F.Goodrich Technical Data
| Make | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 140 mm / 5.50" |
| Overall Diameter Inflated | 775 mm / 30.50" |
| Rim Size | 19" / 482.6 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | Michelin 18/19CD RET Offset Valve tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




