4.75/5.00 x 17 Waymaster Thirty
Inc. VAT:
£142.80
Excl. VAT:
£119.00
Excl. VAT:
About 4.75/5.00 x 17 Waymaster Thirty
The Overall Diameter of the 47.5/5.00 x 17 Waymaster Thirty is 711 mm and the width is 137 mm.For more information on the 4.75/5.00 x 17 Waymaster Thirty please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 475/500 x 17
4.75/5.00 x 17 Waymaster Thirty Technical Data
| Make | Waymaster |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 137 mm / 5.3" |
| Overall Diameter Inflated | 711 mm / 27.99" |
| Rim Size | 17" / 431 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 79 = 437 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | 17 / 18 E RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




