4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp
4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp
The 4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp's Overall Diameter is 716 mm and the section width is 123 mm. If you require more information on the 4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About 4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp
4.50/5.00 H 18 Tyres
The Excelsior Comp H is a vintage tyre suitable for a variety of vintage cars. The tread pattern is derived from the Dunlop 3-Stud design, which was popular in the 1920s and early 1930s but became less effective for tarmac by the 1930s. This tyre has an H speed rating of up to 130 mph and is DOT-marked. It is recommended that Dunlop Racing Tyres be used for the best lap times, though the Excelsior Comp H is road-legal and still suitable for vintage racing events. This tyre is FIA and VSCC eligible and offers the look of historical tyres with the security of modern rubber construction.
The overall diameter of the 4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp is 716 mm and the width is 123 mm. For more information on the 450/500 H 18 Excelsior Comp please see below or call +44 (0) 1302 711 123.Back to the search for 500 x 18
4.50/5.00 H 18 Excelsior Comp Technical Data
| Make | Excelsior Comp H |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 123 mm / 4.85" |
| Overall Diameter Inflated | 761 mm / 28.20" |
| Rim Size | 18" / 457 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 79 = 437 kgs |
| Speed Rating | H = 130 mph / 210 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 18/19CD RET Offset Valve tube, Michelin 18" C RET Central Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |






