4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5
4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5
The 4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5's Overall Diameter is 773 mm and the section width is 130 mm. If you require more information on the 4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5
The Overall Diameter of the 4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5 is 773 mm and the width is 130 mm. For more information on the 450/475/500 X 20 Ensign B5 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 450/475/500 x 20
4.50/4.75/5.00x20 Ensign B5 Technical Data
| Make | Ensign |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 130 mm / 5.11" |
| Overall Diameter Inflated | 773 mm / 30.43" |
| Rim Size | 20" / 508 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | 4.50, 475, 500 |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | P = 93 mph / 149 km/h |
| Recommended Tubes | 19 / 20 H RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |





