Set of 5 off 4.00/4.25 x 17 Longstone
4.00/4.25 x 17 Longstone
The 4.00/4.25 x 17 Longstone's Overall Diameter is 652 mm and the section width is 103 mm. If you require more information on the 4.00/4.25 x 17 Longstone please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About Set of 5 off 4.00/4.25 x 17 Longstone
The Longstone 4.00/4.25 x 17 is a great value tyre considering its quality, this set of 5 tyres makes them extra good value. We also have:
Austin 7 Ruby tyre

Fiat Balilla tyres
The Fiat Balilla left the factory fitted with a 400X17 tyre so Longstone Tyres have produced a tyre of the size 400/425-17 which is excellent tyre for the Fiat Balilla. The 400/425X17 has a period tread pattern and a well built tyre carcase which is excellent for cars of the 30's.
400x17 tyres

This picture shows Mrs T. M. Hill in the scrutinising bay in Leamington Spa where she went on to win a 3rd class award in the 1935 RAC rally. What is also relevant to us is that she has the same tread pattern on her tyres as current 400/425X17 Longstone Tyre that we make for the Austin 7 Ruby and Pearl
Overall Diameter of the 400/425 x 17 Longstone is 738 mm and the width is 128 mm.For more information on the 400/425 x 17 Longstone please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 400/425 x 17
Set of 5 off 4.00/4.25 x 17 Longstone Technical Data
| Make | Longstone |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 103 mm / 4" |
| Overall Diameter Inflated | 652 mm / 25.66" |
| Rim Size | 17" / 431.8 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 67 = 307 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 17MG Central Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |





