215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
The 215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A's Overall Diameter is 615 mm and the section width is 221 mm. If you require more information on the 215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About 215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A
The Overall Diameter of the 215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A is 615 mm and the width is 221 mm.For more information on the 215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
B.F.Goodrich Radial T/A215/60 SR 14 B.F.Goodrich Radial T/A Technical Data
| Make | BFGoodrich |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 8.7" / 221 mm |
| Overall Diameter Inflated | 615 mm / 24.2" |
| Rim Size | 14" / 355 mm |
| Recommended Rim Width | 6.0" - 7.5" |
| Tread Width | 7.0" / 178 mm |
| Load Index | 91 - 615 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |

