195/50 VR 15 Michelin Pilot Exalto PE2
195/50 VR 15 Michelin Pilot Exalto PE2
The 195/50 VR 15 Michelin Pilot Exalto PE2's Overall Diameter is 560 mm and the section width is mm. If you require more information on the 195/50 VR 15 Michelin Pilot Exalto PE2 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
Inc. VAT:
£110.40
Excl. VAT:
£92.00
Excl. VAT:
About 195/50 VR 15 Michelin Pilot Exalto PE2
Back to the search for 195/50 x 15
195/50 VR 15 Fits:
- Alfa Romeo 145, 146
- Fiat Bravo 16V, Tipo 16V, Palio
- Ford Escort IV RS, Escort VII XR3, Escort RS, Fiesta VI, Fiesta V, Ka, Puma
- Honda Accord 2.3
- Lancia Dedra, Delta, Ypsilon
- Mazda 2, 323 1.8 turbo, MX5
- Mercedes Classe A
- Mitsubishi Colt Ralliart 150
- Renault 11 Turbo Zender, 19 16s, Clio 16V, Alpine Le Mans, GTA (av), GTA Turbo (av)
- Seat Cordoba,Toledo GT
- Skoda Fabia
- Smart Cabrio, City coupé, Forfour, Fortwo
- Volkswagen Corrado, Golf 1 Oettinger, Golf II G60, Golf GTI 16s, Golf III GTI 16s, Golf IV Cabriolet, Vento
195/50 VR 15 Michelin Pilot Exalto PE2 Technical Data
| Make | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | N/A |
| Overall Diameter Inflated | 560 mm / 22" |
| Rim Size | 15" |
| Recommended Rim Width | 5.5"-7" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 82 (475 Kg) |
| Speed Rating | V (149 MPH) |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | No |
| Whitewall Width | N/A |
