Set of 4 off 175/70 R13 PIRELLI CINTURATO CN36
175/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36
The 175/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36's Overall Diameter is 576 mm and the section width is 177 mm. If you require more information on the 175/70 R 13 Pirelli Cinturato CN36 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
About Set of 4 off 175/70 R13 PIRELLI CINTURATO CN36
The PIRELLI CINTURATO CN36 175/70 R13 is a great value tyre considering its quality, this set of 4 tyres makes them extra good value. We also have:
175/70 R 13
It is great news for classic car enthusiasts that Pirelli are again adding the 175/70 R 13 Cinturato CN36 to the PIRELLI Collezione range. It is the perfect tyre for a wide range of classic cars that would have originally fitted 560 - 13 crossply tyres or full profile 155 R13 radial tyres all of which the 175/70 R 13 is a low profile radial alternative. The 175/70 VR 13 PIRELLI CINTURATO CN36, in particular, is the perfect sporting choice.
175/70 R 13 CN36 Tyres
The PIRELLI CINTURATO ™ CN36 was a performance tire that was a benchmark during the late 1960s until the 1980s. One of its most popular sizes was the 175/70 R 13, which was frequently used as original equipment on flagship models such as the Ford Escort RS and Escort Mexico. This made the 175/70 R 13 Cinturato CN36 a highly sought-after tire for a broad range of classic cars during that era, including the Triumph Dolomite, Fiat 124, and Vauxhall Chevette. The CN36's reputation as a high-performance tire made it an aspirational choice for many drivers.
The Overall Diameter of the 175/70 R13 PIRELLI CINTURATO ™ is 579 mm and the width is 180 mm. For more information on the 175/70 R13 PIRELLI CINTURATO ™ please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Set of 4 off 175/70 R13 PIRELLI CINTURATO CN36 Technical Data
| Make | Pirelli |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 177 mm / 6.97" |
| Overall Diameter Inflated | 576 mm / 22.68" |
| Rim Size | 13" / 330.2 mm |
| Recommended Rim Width | 4.0" 5.0" 5.5" 6.5" |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 82 = 475 kgs |
| Speed Rating | V = 149 mph / 240 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 13E13 |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | Can be applied please call +44 (0) 1302 711123 for your requirements |
| Whitewall Width | N/A |





