175/65 TR 13 Michelin Pilot Exalto PE2
175/65 HR 13 Michelin Pilot Exalto PE2
The 175/65 HR 13 Michelin Pilot Exalto PE2's Overall Diameter is 553 mm and the section width is 182 mm. If you require more information on the 175/65 HR 13 Michelin Pilot Exalto PE2 please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
FREE Shipping on ALL Michelin Tyres - UK, USA & Europe ONLY
About 175/65 TR 13 Michelin Pilot Exalto PE2
The Overall Diameter of the 175/65 R 13 Michelin Pilot Exalto PE2 is 553 mm and the width is 182 mm. For more information on the 175/65 R 13 Michelin Pilot Exalto PE2 please see below or call +44 (0) 1302 711123
Back to the search for 175/65x13

175/65 TR 13 Fits:
- Volkswagen Lupo,Polo
- Skoda Pickup
- Seat Arosa
175/65 TR 13 Michelin Pilot Exalto PE2 Technical Data
| Make | Michelin |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 182 mm / 7.2" |
| Overall Diameter Inflated | 553 mm / 21.8" |
| Rim Size | 13" |
| Recommended Rim Width | 5"-6" |
| Load Index | 80 (450Kg) |
| Speed Rating | T (118MPH) |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | No |
| Whitewall Width | N/A |
