165/70 SR 10 Dunlop SP Sport Aquajet
165/70 SR 10 Dunlop SP Sport Aquajet
The 165/70 SR 10 Dunlop SP Sport Aquajet's Overall Diameter is 494 mm and the section width is 165 mm. If you require more information on the 165/70 SR 10 Dunlop SP Sport Aquajet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About 165/70 SR 10 Dunlop SP Sport Aquajet
Overall Diameter of the 165/70 R 10 Dunlop SP Sport Aquajet is 494 mm and the width is 165 mm.For more information on the 165/70 R 10 Dunlop SP Sport Aquajet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 165/70 x 10
165/70 SR 10 Dunlop SP Sport Aquajet Technical Data
| Make | Dunlop |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 165 mm / 6.4" |
| Overall Diameter Inflated | 494 mm/ 19.4" |
| Rim Size | 10" / 254 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 72 = 355 kgs |
| Speed Rating | S = 112 mph / 180 km/h |
| Recommended Tubes | N/A |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |


