6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing
6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing
The 6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing's Overall Diameter is 708 mm and the section width is 201 mm. If you require more information on the 6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
£409.20
Excl. VAT:
£341.00
Excl. VAT:
About 6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing
The Overall Diameter of the 6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing is 708 mm and the width is 201 mm.For more information on the 6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 600 x 16
6.00 L 16 CR48 (R6) Dunlop Racing Technical Data
| Make | Dunlop Racing |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply Racing - L Section |
| Actual Width | 201 mm / 7.9" |
| Overall Diameter Inflated | 708 mm / 27.8" |
| Rim Size | 16" / 406 mm |
| Recommended Rim Width | 5.0" - 7.0" |
| Tread Width | 122 mm / 4.8" |
| Load Index | N/A |
| Speed Rating | N/A |
| Recommended Tubes | 16 F RET Michelin |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |




