4.00/4.25 x 15 Excelsior
4.00/4.25 x 15 Excelsior
The 4.00/4.25 x 15 Excelsior's Overall Diameter is 590 mm and the section width is 89 mm. If you require more information on the 4.00/4.25 x 15 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Inc. VAT:
ÂŁ141.60
Excl. VAT:
ÂŁ118.00
Excl. VAT:
About 4.00/4.25 x 15 Excelsior
The Overall Diameter of the 4.00/4.25 x 15 Excelsior is 590 mm and the width is 89 mm. For more information on the 400/425 x 15 Excelsior please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 400/425 x 15
4.00/4.25 x 15 Excelsior Technical Data
| Make | Excelsior |
|---|---|
| Tyre Construction | Crossply |
| Actual Width | 89 mm / 3.5" |
| Overall Diameter Inflated | 590 mm / 23.25" |
| Rim Size | 15" / 381 mm |
| Recommended Rim Width | N/A |
| Tread Width | N/A |
| Load Index | 76 = 400 kgs |
| Speed Rating | P = 93 mph / 150 km/h |
| Recommended Tubes | Michelin 15CB Offset Valve Tube |
| Tube or Tubeless | TT (Tube Type) |
| Whitewall | N/A |
| Whitewall Width | N/A |



