155HR13 Dunlop SP Sport Aquajet

155HR13 Dunlop SP Sport Aquajet Tires
Dunlop Aquajet
What a supercool name for a tire. The Aquajet, was Dunlop’s leap in marketing their performance radial tire the Aquajet. Radial tires were a big step forward in enhancing the levels of grip offered by a tire, but Dunlop developed the Aquajet and released some fantastic marketing films of tires driving over glass demonstrating water squirting out of the sides of the treads, through the Aquajets and Dunlop got their tires fitted to a wide variety of classic tires throughout the 1970s.
155HR13 Aquajet
155HR13 was a big tire in the 1960s, ‘70s and 1980s, cars like the Ford Escort, Vauxhall Viva Fiat 124, generally speaking the average car of the period fitted 155R13 Tires tires. Car models that did fit 5.60x13 crossply tires would move onto a 155HR13 radial tire of which the Dunlop Aquajet was a reasonable option. The other performance tires in this size would be the 155 HR 13 Michelin XAS FF or the 155R13 PIRELLI CINTURATO CA67, as was fitted by Ford in period.
The 155 R 13 Dunlop SP Sport Aquajet's Overall Diameter is 583 mm and the section width is 156 mm. If you require more information on the 155 R 13 Dunlop SP Sport Aquajet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Out of Stock
This product is currently out of stock. Please submit your enquiry below and we will contact you when it becomes available.
About 155HR13 Dunlop SP Sport Aquajet
Dunlop Aquajet

What a supercool name for a tire. The Aquajet, was Dunlop’s leap in marketing their performance radial tire the Aquajet. Radial tires were a big step forward in enhancing the levels of grip offered by a tire, but Dunlop developed the Aquajet and released some fantastic marketing films of tires driving over glass demonstrating water squirting out of the sides of the treads, through the Aquajets and Dunlop got their tires fitted to a wide variety of classic tires throughout the 1970s.
155HR13 Aquajet
155HR13 was a big tire in the 1960s, ‘70s and 1980s, cars like the Ford Escort, Vauxhall Viva Fiat 124, generally speaking the average car of the period fitted 155R13 Tires tires. Car models that did fit 5.60x13 crossply tires would move onto a 155HR13 radial tire of which the Dunlop Aquajet was a reasonable option. The other performance tires in this size would be the 155 HR 13 Michelin XAS FF or the 155R13 PIRELLI CINTURATO CA67, as was fitted by Ford in period.
Overall Diameter of the 155HR13 Dunlop SP Sport Aquajet is 583 mm, the width is 156 mm.
For more information on the 155 HR 13 Dunlop SP Sport Aquajet please see below or call +44 (0) 1302 711 123.
Back to the search for 155 x 13
155HR13 Dunlop SP Sport Aquajet Technical Data
| Make | Dunlop |
|---|---|
| Tyre Construction | Radial |
| Actual Width | 156 mm |
| Overall Diameter Inflated | 583 mm |
| Rim Size | 13 " |
| Recommended Rim Width | 4.0" 4.5" 5.0" 5.5" |
| Tread Width | 113 mm |
| Load Index | 78 (425 Kg) |
| Speed Rating | H (130 mph) |
| Recommended Tubes | Michelin 13D Offset Valve Inner Tube |
| Tube or Tubeless | TL (Tubeless) |
| Whitewall | No |
| Whitewall Width | N/A |



